TÜYAP Adana Fuarcılık, 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Çukurova bölgesinde bugüne kadar 144 fuar düzenleyen TÜYAP Adana Fuarcılık, 11 yılda 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

TÜYAP Fuarcılık, yurt içinde ve yurt dışında fuar düzenlemek amacıyla 1979 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Uluslararası standartlarda modern bir altyapıya sahip olan TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi ise 1996 yılında hizmete açıldı. TÜYAP Fuarcılık, yurtiçinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun ve Trabzon; yurt dışında da Kahire, Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Ürdün ve Üsküp ofisleri ve 27 ülkedeki 89 temsilcilik ağıyla dünyada ve Türkiye’de fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri haline geldi. TÜYAP Fuarcılık’ın Adana’daki faaliyetleri 2006 yılında aktif hale geldi. 11 yıldır Çukurova bölgesinde 16 farklı alanda yaklaşık 144 fuar düzenleyen TÜYAP Adana Fuarcılık, 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçiyi ağırladı.
TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Adana’da faaliyete başlanan Kasım 2006 tarihinden bu yana kitap, inşaat, ısıtma-soğutma, evlilik hazırlıkları, gıda, mobilya, tarım, sera- bahçe, otomotiv, plastik, ambalaj, spor, belediye ihtiyaçları, eğitim, konfeksiyon, ağaç işleme makinesi sektörlerine yönelik fuarlar düzenlediklerini söyledi. Alagöz, şöyle konuştu: “Öncelikli hedefimiz, Adana’yı her anlamda bir marka kent haline getirmek. Tarımı, mobilyası, inşaatı, gıdası ile Adana’nın Türkiye’de olduğu kadar dünyada da adından söz edilir hale gelmesini amaçlıyoruz. Düzenlediğimiz fuarları da bu doğrultuda belirleyerek bölgede potansiyeli yüksek sektörlerde gelişim ve hareketlilik sağlıyoruz. Ortadoğu başta olmak üzere Adana’nın dünyaya açılan penceresi olma hedefindeyiz.”
2017 yılının ilk yarısında 382 firmanın katıldığı fuarlarda 363 bin ziyaretçi ağırlandığını belirten Alagöz, yılın ikinci yarısında yapılacak fuarları da şöyle sıraladı: “Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Adana Uluslararası Tarım Fuarı 2017, Adana Sera ve Bahçe Fuarı 2017 ve EV’leniyoruz fuarlarını gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki 5 yılda düzenlediğimiz fuarlara yenilerini ekleyerek ilerlemeyi planlıyoruz ve fuarlarımızın uluslararası nitelik kazanması için çalışmalar yapıyoruz. Tarım fuarımız geçen yıl itibarıyla uluslararası statü kazandı. Tarımdan başladık, diğerleri ile devam etmeyi planlıyoruz.”
Tarımın kalbi Adana'da bölgenin en kapsamlı Tarım ve Sera Bahçe Fuarının 8-12 Kasım tarihinde düzenleneceğini söyleyen Alagöz, “11.sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Tarım ve Sera Bahçe Fuarımızda, her türlü donanım, geniş ürün gamı, son teknolojik ürünler ve inovasyon konusundaki tüm farklılıklar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Üretici ile kullanıcının bir araya geleceği fuarımızda düzenleyeceğimiz Tarım Zirvemizde önemli bilgileri de ziyaretçiler ve katılımcı firmalarla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü
Cihat Alagöz
Fuarlar kenti olarak anılmaya başlayan Adana’nın üretim, ihracat ve istihdamına katkı sağladık diyebiliriz. TÜYAP Adana Fuarcılık üretici, tedarikçi ve tüketiciyi tek bir çatı altında toplayarak yeni işbirlikleri kurulmasına vesile olmaya çalışmaktadır. Yurt içindeki etkin çalışmalarımıza ek olarak yurt dışında, Rusya, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Suriye, KKTC, Lübnan, Kuveyt, Azerbaycan, Türkistan, Irak, Çin, Hindistan, İspanya, Almanya, İtalya, İsviçre gibi pek çok ülkeden de fuarlarına ziyaretçi getirmekteyiz.

KİLOMETRE TAŞLARI
1996: TÜYAP Adana İrtibat Ofisi açıldı.
2006: TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezi hizmete açıldı
2016: Adana Tarım Fuarı, ‘Uluslararası Fuar’ statüsü kazandı
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN