EKONOMİST DERGİSİ GÜNEY EKİ

* Şirketiniz kuruluş sürecini kısaca anlatır mısınız; kaç yılında, nerede, nasıl, hangi pazar koşullarında ne amaçla kuruldu?
Tüyap Fuarcılık, 28 Haziran 1979 tarihinde, İstanbul’da kurulmuştur. Ana faaliyet konusu yurt içinde ve yurt dışında fuar düzenlemektir. Çağdaş fuar merkezi ihtiyacının uzun vadede karşılanmasını ise uluslararası standartlarda modern bir alt yapıya sahip “Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi”ni 1996 yılında hizmete açarak sağlamıştır.  14 ayrı salondan oluşan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Türkiye'de özel sektörün sahip olduğu tek ve en büyük fuar merkezidir. Tüyap Fuarcılık İstanbul'daki gelişim ve büyümesine paralel olarak, Anadolu'ya da birçok yatırım yapmıştır. Tüyap Fuarcılık, yurtiçinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun ve Trabzon,  yurtdışında da  7 ülkede Kahire, Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Ürdün ve Üsküp  ofisleri ve 27 ülkedeki 89 temsilcilik ağıyla, dünyada ve ülkemizde fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından birisi haline gelmiştir. TÜYAP Fuarcılık Adana’daki faaliyetlerini ise 2006 yılında aktif hale getirmiştir. 11 yıldır Çukurova Bölgesinde yaklaşık 144 fuar düzenleyen TÜYAP Adana Fuarcılık 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçi ağırlamıştır.
 
** Kuruluşunuzdan bu yana üretim, satış ve ihracat alanında nasıl bir büyüme süreci geçirdiniz? Hangi pazarlarda daha etkin ve güçlü hale geldiniz?
Tüyap Fuarcılık, kurulduğu 1979 yılından bu güne kadar süre gelen 38 yıllık geçmişinde, sürekli gelişme gösteren, yenilikçi ve dinamik yapısıyla geleceğe yatırımlar yaparak, fuarcılık sektörüne öncülük etmiş ve Türkiye’de ve yurtdışında yoğun şekilde faaliyet gösteren köklü bir şirkettir. 11 yıldır Çukurova Bölgesinde yaklaşık 144 fuar düzenleyen TÜYAP Adana Fuarcılık, 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçi ağırlamıştır. Fuarlar Kenti olarak anılmaya başlayan Adana’nın üretim, ihracat ve istihdamına büyük katkı sağlanmıştır. TÜYAP Adana Fuarcılık üretici, tedarikçi ve tüketiciyi tek bir çatı altında toplayarak yeni işbirlikleri kurulmasına vesile olmaya çalışmaktadır. Yurt içindeki etkin çalışmalarına ek olarak yurt dışında, Rusya, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Suriye, KKTC, Lübnan, Kuveyt, Azerbaycan, Türkistan, Irak, Çin, Hindistan, İspanya, Almanya, İtalya, İsviçre gibi pek çok ülkeden de fuarlarına ziyaretçi getirmektedir.
 
 **  Şirket ve ürünlerinizi MARKALAŞTIRMA çalışmalarında hangi adımları attınız, ne kadar yatırım yaptınız? Ne tür tanıtım ve organizasyonlar gerçekleştirdiniz?
Tüyap Adana Fuarcılık olarak faaliyete başlanan Kasım 2006 tarihinden bu yana kitap, inşaat, ısıtma-soğutma, evleniyoruz, gıda, mobilya, tarım,  sera- bahçe, otomotiv, plastik, ambalaj, spor, belediye ihtiyaçları, eğitim, konfeksiyon, ağaç işleme makinesi sektörlerine yönelik    
16 farklı konuda 144 fuar düzenlenmiştir. Bu fuarlarla toplamda 5 milyon ziyaretçi ağırlanmıştır. Öncelikli hedefimiz; Adana’yı her anlamda bir marka kent haline getirmektir.  Tarımı, mobilyası, inşaatı, gıdası ile Adana’nın Türkiye’de olduğu kadar Dünya’da da adından söz edilir hale gelmesini amaçlıyoruz. Düzenlediğimiz fuarları da bu doğrultuda belirleyerek bölgede potansiyeli yüksek sektörlerde gelişim ve hareketlilik sağlıyoruz. Ortadoğu başta olmak Adana’nın dünyaya açılan gözü olma hedefindeyiz.
 ** Şirketinizi ya da markanızı Türkiye ve global pazarda nasıl konumlandırıyorsunuz? Markanızın en çok tanındığı, bilindiği, etkin olduğu bölge, ülke ya da ülkeler hangileri?
Kahire, Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis ve Üsküp  ofisleri yanı sıra 27 ülkedeki temsilcilik ağıyla dünyada ve ülkemizde fuarcılık alanında öncü şirketler arasındayız. Almanya, İspanya, İtalya, Belçika, Çin, Hindistan,Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Azerbaycan, Lübnan, Kuveyt, Fransa, ABD, Irak, Suriye, İran, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkede etkin durumdayız.
** Faaliyet alanı itibarı ile 2016 yılındaki; üretim, ihracat, hedef pazarlar veya yeni yatırım noktasında gerçekleştirdiklerinizi anlatabilir misiniz? (Bu soruyu 2017’nin ilk yarısı için de cevaplamanız mümkün. Lütfen rakam ya da yüzde ile cevaplandırınız)
2016 yılında;
ÇUKUROVA 9. KİTAP FUARI                                                         
ADANA YAPIDA YENİLİKLER, DEKORASYON,                         
TADİLAT YENİLEME VE TEKNOLOJİLERİ FUARI
 
ADANA IHS 2016
9. Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım Fuarı
 
ADANA İNŞAAT 2016
10. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı
 
ADANA KENT 2016
8. Belediye İhtiyaçları, Kent Mobilyaları, Park Bahçe Düzenlemeleri, Çevre  
Teknolojileri ve Spor Tesisleri Fuarı
 
ÇUKUROVA AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ FUARI
Ahşap  İşleme Makineleri, Kesici Delici Takımlar, Presler ve El Aletleri Fuarı
  
ÇUKUROVA METAL İŞLEME TEKONOLOJİLERİ FUARI
5. Metal İşleme Kaynak, Kesme Delme Makineleri, Elektrik, Elektronik, Otomasyon, Hidrolik – Pnömatik Sistemler, Depolama  İstifleme Fuarı
 
ÇUKUROVA MOBİLYA YAN SANAYİ FUARI
Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Döşemelik Kumaşlar, Kapı, Pencere ve Ahşap Teknolojisi ve Orman Ürünleri Fuarı
 
ADANA MOBİLYA VE DEKORASYON FUARI  
10. Ev ve Ofis Mobilyaları, Dekorasyon, Aydınlatma, Ev Tekstili, Bahçe
Mobilyaları, Ev Elektroniği ve Aksesuarları Fuarı.
 
ADANA ULUSLAR TARIM FUARI 2016
10. Uluslararası Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı
 
ADANA SERA & BAHÇE FUARI 2016
10.Seracılık, Bahçecilik, Fidancılık, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı
 
2016 yılında düzenlediğimiz 11 fuarda; 500 firma ve firma temsilcisi ile 420 bin ziyaretçiyi TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirdik.
 
2017 yılının ilk yarısında ise;
 
ÇUKUROVA 10. KİTAP FUARI                                                         
ADANA YAPIDA YENİLİKLER, DEKORASYON,                         
TADİLAT YENİLEME VE TEKNOLOJİLERİ FUARI
 
ADANA IHS 2017
10. Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım Fuarı
 
ADANA İNŞAAT 2017
11. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı
 
ADANA KENT 2017
9. Belediye İhtiyaçları, Kent Mobilyaları, Park Bahçe Düzenlemeleri, Çevre  
Teknolojileri ve Spor Tesisleri Fuarı
 
EV’leniyoruz 2017                                                                         
Evlilik Hazırlıkları, Konut Projeleri, Mobilya, Aksesuar, Dekorasyon, Züccaciye, Gelinlik, Damatlık, Abiye Kıyafet, Çeyiz, Halı, Düğün Organizasyonu, Beyaz Eşya, Ev Elektroniği Fuarı
 
ADANA AMBALAJ FUARI 2017                                                      
10. Ambalaj ve Plastik Malzeme ve Makineleri, Paketleme İşlemleri ve Kauçuk Fuarı
 
 GURME 2017 ÇUKUROVA GIDA VE YÖRESEL LEZZETLER FUARI                                        
10. Gıda, İçecek Ürünleri, Yöresel Ürünler, Gıda İşleme, Unlu Mamüller Teknolojileri, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Mağaza Market Ekipmanları Fuarı’nı düzenledik.

2017 yılının ilk yarısında 382 firmanın katıldığı fuarlarda 363 bin ziyaretçi ağırlanmıştır.
 
2017 yılının 2. yarısında ise;
ÇUKUROVA  MOBİLYA VE DEKORASYON FUARI    
11. Ev ve Ofis Mobilyaları, Dekorasyon, Aydınlatma, Ev Tekstili, Bahçe
Mobilyaları, Ev Elektroniği ve Aksesuarları Fuarı
 
ADANA ULUSLARARASI TARIM FUARI 2017
11. Uluslararası Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı
 
ADANA SERA & BAHÇE FUARI 2017
11.Seracılık, Bahçecilik, Fidancılık, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı
 
EV’leniyoruz                                                                      
2. Evlilik Hazırlıkları, Mobilya, Aksesuar, Dekorasyon, Züccaciye, Gelinlik, Damatlık, Abiye Kıyafet, Çeyiz, Halı, Düğün Organizasyonu, Beyaz Eşya, Ev Elektroniği Fuar’ı düzenlenecektir.
 
** Şirket olarak önümüzdeki 5 yıl ya da daha uzun vadede toplam yatırım, üretim, satış ve ihracat plan ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Önümüzdeki 5 yılda düzenlediğimiz fuarlarımıza yenilerini ekleyerek ilerlemeyi planlıyoruz. Fuarlarımızın Uluslararası nitelik kazanması için çalışmalar yapıyoruz. Tarım Fuarımız geçen yıl itibari ile Uluslararası statü kazandı. Tarımdan başladık diğerleri ile devam etmeyi planlıyoruz.
  
** Firmanızı bugünlere getiren 5 kritik olayı yazar mısınız? Yılları ile birlikte bir cümle olabilir. (Örneğin; 2010 yılında ilk fabrikamızı kurduk. 2012 yılında ilk ihracatımızı Hollanda’ya yaptık. 2013 yılında ihracat sayımızı 10’a çıkardık gibi.. )
 
23 Eylül 1996             : Tüyap Adana İrtibat Ofisi açıldı.
2 Haziran 2006           : Adana Fuar Alanı Merkezi, fuar ve fuarcılık hizmetleri ile ilgili     faaliyetlerde bulunmak üzere Çukurova Fuarcılık A.Ş.’den kiralandı.
15 Kasım 2006           : Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, 13.500 m2 kapalı alanda 11.000 m2'lik fuar alanı, 2.000 m2’lik servis ve hizmet binası ve 150 m2’lik toplantı salonu ile hizmete açıldı.
28 Şubat 2008            : Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş. kuruldu
2016 yılında 10.yılımızı toplamda 5 milyon ziyaretçi ile kapattık
2016 yılında Tarım Fuarımız ULUSLARARASI FUAR statüsü kazandı
 
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN